Kosmetyka i kosmetologia to dwa powiązane ze sobą, ale różniące się dziedziny, związane z pielęgnacją skóry i urodą. Oto ich podstawowe różnice:

Kosmetyka: Kosmetyka jest dziedziną zajmującą się pielęgnacją i upiększaniem skóry, włosów, paznokci i innych części ciała w celu poprawy ich wyglądu. Kosmetyka obejmuje szeroki zakres zabiegów kosmetycznych, takich jak oczyszczanie skóry, nawilżanie, złuszczanie, maski, masaże, makijaż, a także pielęgnację dłoni i stóp. Kosmetyka jest stosowana zarówno w celach estetycznych, jak i relaksacyjnych, oraz może być wykonywana zarówno w salonach kosmetycznych, jak i w domu.

Kosmetologia: Kosmetologia jest bardziej zaawansowaną dziedziną zajmującą się badaniem skóry, jej funkcji, struktury, fizjologii oraz chorób skóry. Kosmetologia jest naukowym podejściem do pielęgnacji skóry i wymaga od profesjonalistów specjalistycznej wiedzy i wykształcenia. Kosmetolodzy są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy mogą przeprowadzać bardziej zaawansowane zabiegi, takie jak zabiegi z użyciem laserów, terapie przeciwdziałające starzeniu się skóry, czy terapie lecznicze w przypadku różnego rodzaju schorzeń skórnych. Kosmetologia jest także związana z badaniem i opracowywaniem nowych produktów kosmetycznych oraz testowaniem ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Podsumowując, kosmetyka koncentruje się na pielęgnacji i upiększaniu skóry w celach estetycznych, podczas gdy kosmetologia jest bardziej zaawansowaną dziedziną naukową, która zajmuje się badaniem skóry oraz stosowaniem bardziej zaawansowanych zabiegów kosmetycznych w celach terapeutycznych.

Policealna Szkoła Kosmetyczna Stowarzyszenia Przyjaciół Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania Zawodowego wprowadziła do programu nauczania elementy kosmetologii
na zajęciach pn. „Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające ciała, dłoni, stóp, twarzy, szyi i dekoltu”. Bardzo dużo treści z dziedziny kosmetologii, poza podstawą programową technika usług kosmetycznych,  można znaleźć w czasie realizacji przedmiotu „ Podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce”.

Nasi partnerzy

 

Początek strony